Rozmowy o toksycznej relacji z tatą to temat rzeka. Można śmiało przyznać, że praca terapeutyczna z tatą to proces na całe życie.
Jesteś dzieckiem swoich rodziców, w połowie z mamy, a z połowie z taty. Nosisz jego geny, dziedzictwo rodowe, przejęłaś/przejąłeś jego przekonania, postawy, wzorce, a nawet nazwisko.
Nawet jeśli ojca nie było w Twoim życiu, umarł, odszedł, zostawił mamę w ciąży, to i tak nosisz jego geny i dziedzictwo. To on dał swoją siłę, aby doszło do zapłodnienia, do „wytworzenia” Twojego ciałka w łonie mamy. Aby uzmysłowić sobie, jak ważna jest rola taty, przyjrzyjmy się zasobom, jakościom, sile, które mamy od taty, od męskiej energii:
– ojciec daje nazwisko, mężczyzna jest „frontmanem” – reprezentuje rodzinę, daje tożsamość rodową, narodową, daje tą siłę, pewność jak korzenie, stabilizacja. Masz za sobą silnego tatę, będziesz mieć poczucie stabilności, przynależności, korzeni, pewności, siły i odwagi, aby z ufnością, lekkością, radością stanąć przed światem.
– tata to struktura i tu nawiązanie do tego co napisałam wyżej, od ojca przejmujesz ramy, szkielet, rusztowanie swojego jestestwa. Jesteś uporządkowanym, ustrukturyzowanym człowiekiem, w chwilach zagrożenia dajesz sobie radę, śmiało stajesz do swoich wyzwań. Tata daje siłę, taką do życia na zewnątrz, odnalezienie siebie w świecie. Tata przekazuje nam umiejętność bycia i odnalezienia się w świecie, bezpieczeństwo takie nazwijmy je- zewnętrzne, zaufanie i radość. To przekonanie, że świat jest dobry i odniosę w nim sukces, a już na pewno znajdę swoje miejsce.
– tata to radość i odwaga. To siła i moc do realizacji celów, to gotowość do działania, tzw. męskie działanie, męskie decyzje.
– jeśli jesteś kobietą – relacja mała dziewczynka i tata to oparcie, komunikat wewnętrzny, masz, zasługujesz, jesteś warta, możesz, to uczucie wypełnienia. To poczucie przynależności, pewności siebie. Dziewczynka, która miała głęboką relację z tatą nie ma w sercu samotności i smutku, ma poczucie wypełnienia bezpieczeństwem i przynależnością.
– jeśli jesteś mężczyzną -relacja mały chłopiec z ojcem jest kluczowa, ponieważ tylko ojciec jest w stanie przekazać dziedzictwo – z ojca na syna. Jeśli taty zabraknie zastępują go ojczymowie, dziadkowie, jednak nigdy nie będzie tak samo jak z biologicznym ojcem. Ojciec inicjuje młodzieńca do bycia mężczyzną. Jeśli ojciec tego nie zrobi, syn pozostaje w energii dziecięcej. W Polsce dużo facetów jest w energii dziecięcej, właśnie dlatego, że ojcowie byli nieobecni, zabrani przez chorobę alkoholową czy wojnę.
– ojciec też wprowadza do rodziny równowagę, stabilizację, bezpieczeństwo, jest jak dobry żołnierz w czasie pokoju w kraju. Wystarczy, że jest i już jest w domu bezpieczniej i stabilniej. Mężczyzna to też odpowiedzialność za rodzinę, również ta finansowa.
Czyli podsumowując – tata to struktura, ramy, reprezentacja, siła i moc do działania, do ustania w sukcesie, pewność siebie w działaniu i dążeniu do celów, to też radość, stabilizacja, balans, przynależność i dziedzictwo. A także bezpieczeństwo i dobrobyt materialny.
Jakie są najczęściej trudne relacje z ojcem?
– cały nasz polski stereotyp mężczyzny, wzorzec pana domu, to obraz mężczyzny, który zajmuje się pracą i życiem przed telewizorem, nie za bardzo dającym czas dzieciom oraz obowiązkom domowym.
Badania jakościowe gospodarstw domowych zrealizowanym przez Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich wynika, że średnia liczba minut poświęcona przez ojca na opiekę nad dzieckiem (zabawę, wspólne zajęcia) wynosi jedynie – 32 minuty dziennie.
W Polsce cały czas panuje przekonanie, że tata nie powinien wręcz zajmować się dzieckiem. Często faceci nie wiedzą, co mają zrobić z małą dziewczynką, jak się nią zająć, zabawić. Nie przewijają dzieci, nie bawią się, odwożą do przedszkola i szkoły i z głowy.
Wiem, wiem, to zmienia się coraz bardziej, więcej tatusiów chodzi do lekarza, więcej panów jest na placu zabaw. Ale my teraz rozmawiamy o naszym pokoleniu, gdzie zajmowanie się dzieckiem było obowiązkiem baby. Chłop był stworzony do innych, czytaj „szczytniejszych” celów.
I tak wśród córek rozwija się rana porzucenia, a wśród chłopców odrzucenia. Szerzej ten temat omawiam na livach – poszukaj na FB, oraz prowadzę warsztaty online o ranach z dzieciństwa. Słowem, dziecko rośnie w braku męskiej energii i niedosycie zasobów od taty, w samotności, braku przynależności, wsparcia, oparcia, pewności, struktury, tego o czym mówiłam wcześniej.
– tata porzucił mamę , jak była w ciąży, może później, jak dziecko było na świecie, ale porzucił, odszedł, zostawił, interesował się okazjonalnie lub wcale. Czasem założył drugą rodzinę, gdzie był przykładną głową rodziny.
-tata nie wrócił z wojny- starsze pokolenie, lub zabrała go choroba, także alkoholowa, hazard, inne uzależnienie, też pracoholizm. Tata w systemie rodzinnym jest jak nieobecny, bez energii, a jeszcze tę energię potrafi wyssać od najbliższych.
– tata agresywny, przemocowy, często po alkoholu, robiący krzywdę dzieciom i mamie
– tata w energii dziecka, co to znaczy? To facet, który cały czas jest nieodpowiedzialny i bawi się zabawkami, tyle, że dla dorosłych. To mężczyzna, który lubi nie pracować i pozwala, aby kobieta go utrzymywała, to bawidamek, często zdradza, ma romanse na boczku, dość często. To lekkoduch, podejmuje jakieś decyzje- wiadomo, że przynoszące straty- np. nakupił kryptowalut, bo Wojtek z pracy namówił, bez zastanowienia i wiedzy. To takie wieczne dziecko, oczekujące pomocy i opieki, nie biorące odpowiedzialności. Bardzo irytujący rodzaj mężczyzn, jednak dość powszechny.
– tata ze skłonnościami do przekraczania granic seksualnych, w tym tata pedofil. Pedofil- sprawa oczywista, toksyczna, straszna. Często wyparta. Jest też spotykany tata, który się ślizga wzrokiem po dojrzewającej córce i jej koleżankach, albo taki, który przy wszystkich ogląda porno, lub podrywa sąsiadkę, łącznie z tym, że nie trzyma łap przy sobie. To wszystko to przekroczenie granic.
Jak się najczęściej przejawia toksyczna relacja z tatą w naszym dorosłym życiu:
– rana porzucenia u kobiet, czyli smutek, samotność, poczucie, że samej się nie da rady, że potrzebna podpora, wsparcie w życiu, że kobieta potrzebuje kogoś, aby przejść przez życie
– rana odrzucenia u mężczyzn, poczucie niedopasowania, odrzucenia, nie mam prawa być, żyć na tym świecie
– brak stabilności, siły, ram, struktury, to osoby, którym ciężko jest ustać w sukcesie, np. boją się awansować, czasem nawet ryzykować, uważają, że sobie nie poradzą, nie mają siły. Przy awansie, zmianie pracy, wyjeździe za granicę, czują, ze nie dadzą rady, że nie udźwigną
– brak równowagi, rozchwianie emocjonalne, brak stabilności takiej w sobie, ucieczka w perfekcjonizm, kontrolę, surowość wobec siebie
– brak przynależności, bezpieczeństwa zewnętrznego, poczucia, że świat jest przyjazny, smutek w sercu, uczucie nieszczęścia, bycia niepełnym, niepełnowartościowym., brak radości
– w przypadku alkoholizmu, czy innego uzależnienia ojca, jak również przemocy, czy przekraczania granic seksualnych, następstwa są nie do opisania i omówienia, zapraszam do DDA i takich właśnie organizacji.
– na podstawie naszej relacji z tatą budujemy swoją relację z Bogiem, jakkolwiek go pojmujemy. Jeśli tata był bezwzględny i nieprzewidywalny, to nasz Bóg też taki będzie, oczywiście w wyobrażeniach i subiektywnym postrzeganiu, jeśli tata zniknął i przepadł, tak samo odczujemy Boga itd.
Tu koniecznie muszę dodać, że mama nas rodzi i oddaje, pozwala małemu dziecku do taty. Jeśli mama ma uraz do taty, np. zdradził ją, zostawił, był przemocowy, to mama w trosce o dziecko, nie pozwala do taty. Sprawdź to u siebie, czy Twoja mama pozwalała Ci na kontakt z tatą? Czy nastawiała Cię wrogo do rodzica? Czy Twoje kontakty z tatą były niczym nie zakłócone?
Jak pracować z trudną relacją z tatą?
- Uświadomić sobie, że tak, ja miałam trudną relację z tatą. Nie zakłamywać faktów, stanąć w prawdzie, tak było, nie koloryzować, nie oczerniać, jak najbardziej postaraj się być jak rzetelny dziennikarz, same fakty.
- Pozwól sobie popłakać, przeżyć, pobądź trochę, ale nie za długo, w tym smutku, niechaj ta trauma się dożyje, czyli dokończy, dopłynie do końca.
- Postaraj się pomedytować (medytacje ogólnie dostępne, również ja nagrywam medytację, odsyłam Cię też do liva o tacie) i wesprzeć swoje wewnętrzne dziecko.
- Jeśli możesz, odpowiedz sobie na pytanie, czego nauczyłaś/łeś się od taty, czy ta relacja dała Ci naukę, wzmocniła, uczuliła na jakieś zachowania, co Ci dało to, jakie masz teraz zasoby, nawet z powodu takiego, że tata był toksyczny
- Poprzez zrozumienie, dożycie traum daj sobie ukojenie i zobacz, może pozwolisz sobie na wybaczenie tacie, nie przyspieszaj tego procesu, na spokojnie, w swoim tempie, tata to proces na całe życie
- Zasil się od taty i męskiego rodu miłością, bo oni Cię kochają, męskimi jakościami, otwórz serce na przepływ miłości i siły życiowej od taty, nawet jeśli to był najgorszy łajdak w Twoim życiu. Jednak masz 50% genów od niego i dzięki niemu jesteś na tym świecie. Na głębokim poziomie Twój tata Cię kocha i chce dla Ciebie najlepiej.
Znajdź terapeutkę czy terapeutę, z którym rezonujesz i zapisz się na sesję. Praca z tatą to proces na całe życie. I samej, samemu niektórych rzeczy nie jesteś w stanie przepracować, puścić.